המשימה שלנו

עמותת יד לקשיש פועלת להעצמת קשישים נזקקים באמצעות תעסוקה יצרנית ויצירתית, תמיכה חברתית וכספית, כמו גם לקידום עמדות חיוביות כלפי קשישים נזקקים ומקומם בחברה.

"אל תשליכני לעת זקנה ככלות כוחי אל תעזבני" – תהלים עא:ט

עמותת "יד לקשיש" נוסדה בשנת 1962 במטרה להציע לאוכלוסיית הקשישים הנזקקים אפשרות לחיות את שלהי חייהם בכבוד. מדי יום מגיעים  כ-300 קשישים מירושלים וסביבתה, כולם מקבלי הבטחת הכנסה, עולים חדשים וותיקים, מרביתם ניצולי שואה, בגיל ממוצע של 80+ לבתי המלאכה. הם זוכים לתעסוקה משמעותית ויצירתית, למערכת שירותים כלכלית חברתית מקיפה ולמסגרת קהילתית חמה ותומכת.

כמו כן, פועלת "יד לקשיש" לקידום עמדות חיוביות כלפי זיקנה וטיפוח קשרים וגשרים בין דוריים. מידי שנה, אלפי מבקרים מגיעים ליום הכרות ופעילות בעמותה, ביניהם משלחות נוער, מחנות קיץ, בתי ספר, טיולים מאורגנים, חיילי צה"ל, סטודנטים מחו"ל ועוד. המבקרים לומדים באופן חוויתי ואינטראקטיבי על המודל הייחודי שלנו, מקיימים קשרים עם הקשישים האומנים ונוכחים לדעת כי רגשות של חשש, רתיעה ורחמים מתחלפים בהערכה עמוקה, השראה ואופטימיות.
בנוסף, מפעילה העמותה תוכניות התנדבות במודולות שונות עבור מתנדבים צעירים אשר מגיעים לתקופות של מס' חודשים לעבוד ולהתנדב לצידם של הקשישים.

מטרותינו העיקריות:

העצמה אישית
אחד מגדולי הפילוסופים היהודים בכל הזמנים, הרמב"ם, קבע שהדרגה הגבוהה ביותר של צדקה היא לאפשר לאדם לעזור לעצמו.
בהתאם, מציעה "יד לקשיש" תמיכה כספית לקשישים כחלק ממסגרת התעסוקה היומית. בדרך זו זוכים גם קשישים מבוגרים במיוחד, בגילאי 85+ להזדמנות להשתלב בחברה באופן יצרני, ככל אדם אחר. אנו מציעים קהילה יצירתית המעצימה את חבריה באמצעות עשייה משמעותית ופיתוח כישורים ותחומי עניין חדשים. הקשישים רוכשים ידע מקצועי ומיומנויות שלא הכירו בעבר ,וחווים התפתחות וצמיחה במקום להמתין להתדרדרות ולדעיכה.

קהילה
מסגרת חברתית פעילה היא חלק חיוני וחיובי בשגרה פעילה לרווחת החיים.
מרבית המשתתפים בתוכניות המופעלות על ידינו עלו לארץ כשהשפה העברית אינה שגורה בפיהם והמעגלים החברתיים והמשפחתיים שלהם דלים ומועטים. בהעדר שפה ומחסומים תרבותיים, תחושת הבדידות מועצמת.
ב"יד לקשיש" הקשישים מכירים עמיתים ויוצרים קשרים חדשים עם בני גילם אשר דוברים את שפתם, בין אם זו רוסית, אמהרית, ספרדית, אנגלית או פרסית. עבור רבים מהם, שאר המשתתפים, כמו גם הצוות המקצועי והמתנדבים, הופכים לבסיס החברתי העיקרי והמשמעותי שלהם.

סיוע כלכלי ומתן שירותים
"יד לקשיש" מאפשרת לקשישים נזקקים אורח חיים עצמאי בתנאים הולמים באמצעות תמיכה חודשית קבועה וסל שירותים מקיף הכולל בין היתר תשלום דמי נסיעה, ארוחות בוקר וצהרים, מימון טיפולי שיניים, מתנות בחגים, טיולים להכרת הארץ, ארועי חברה ותרבות ועוד.

קשרים בין דוריים
יד לקשיש פועלת לשינוי עמדות כלפי זקנה, ולטיפוח ופיתוח קשרים בין דוריים במגוון רחב של תוכניות. רבים מהמבקרים מגיעים עם רגשות מורכבים, הכוללים חשש, רתיעה ורחמים. בסיור חוויתי ומשנה עמדות, מרביתם מופתעים לגלות כי הם מתמלאים הערכה והתפעלות מעבודתם המקצועית של הקשישים האמנים והאווירה החיונית והתוססת. החשש מתחלף בהשראה ואופטימיות, ועבור בני הנוער זו חוויה מכוננת ומעצבת.

צרו איתנו קשר